Follow my blog with Bloglovin

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Szmizjerka

źródło
Szmizjerka, czyli sukienka powstała na bazie męskiej koszuli, ma swój początek w latach 50-tych.  Mimo tego, że ma już - o zgrozo - ok 60 lat, dalej jest modna i pożądana. Dlaczego? Bo to klasyk. Tak jak koszula męska zawsze będzie podstawią garderoby męskiej, tak powstała z niej sukienka damska będzie kobietom towarzyszyć jeszcze bardzo długo. Trendy przemijają, klasyki - nie.

Co charakterystycznego posiada szmizjerka, by była uważana własnie za szmizjerkę? Sztywny kołnierzyk, zapięcie na guziki, rękawy zakończone mankietami, często jest wiązana w pasie. Wielu osobom szmizjerka kojarzy się z sukienką bardzo podobną do koszuli, najlepiej by była biała w błękitne pionowe pasy. Jednak szmizjerka od lat 50-tych bardzo ewoluowała i w żadnym wypadku nie należy kojarzyć jej z przytoczonym wyżej opisem. Typów szmizjerek mogą być setki - naprawdę! Każda z nich jest niepowtarzalna. Chciałabym w tym poście odczarować trochę skojarzenia ze szmizjerką i przedstawić jej nowoczesne oblicze.


Przykładowo szmizjerka z bardziej lejącego materiału będzie typowo letnią, lekką sukienką. Natomiast sukienka ze sztywnego, grubszego materiału będzie idealna do pracy czy na bardziej eleganckie wyjścia. Można również eksperymentować z długościami: klasyczna długość do kolan jest przeznaczona dla kobiet średniego i niskiego wzrostu, natomiast długość midi spokojnie mogą wkładać wysokie dziewczyny. Długie rękawy oraz 3/4 będą bardziej elegancką opcją, natomiast krótkie lub ich brak będą idealne na luźniejsze wyjścia. Również dół szmizjerki daje nam duże możliwości: rozkloszowana spódnica pozwoli zakryć dużą pupę i uda, a kobietom o wąskich biodrach pozwoli stworzyć sylwetkę klepsydry. To co nadaje prawdziwego charakteru szmizjerce to printy - kwiatowe, grochy, krata, itp, dużo by wymieniać, trzeba to zobaczyć (poniżej)! :D Dżinsowe szmizjerki również są bardzo oryginalne. Ponadto za pomocą biżuterii możemy wyczarować różne rodzaje stylizacji ze szmizjerką w roli głównej. W przypadku sukienki est to naprawdę duża zaleta, bo gdy już znajdziemy tę jedną jedyną, w której wyglądamy naprawdę dobrze, możemy nosić ja na przeróżne okazje w różnych wariantach!

Pozytywny wpływ szmizjerki na sylwetkę:

  • guziki tworzą pionową linię która wysmukla i wydłuża sylwetkę
  • za sprawą rękawków lub ich braku możemy wymodelować sylwetkę: rękawki poszerzą wąskie ramiona, brak rękawków tworzący tym samym dłuższa linie pionowa z tułowiem wydłużą go
  • pasek w talii podkreśli ją, jednak uwaga - jeśli talia jest słabo zaznaczona efekt będzie przeciwny. W tym przypadku proponuję takie rozwiązanie: luźna szmizjerka (nie przylegająca) ściągnięta paskiem w talii - materiał będzie lekko odstawał od ciała i sprawiał wrażenie, że tali a jest naprawdę wąska. Inną opcją jest brak talii zaznaczonej paskiem lecz zaznaczonej poprzez naturalną formę sukienki, np szyciem.
  • szmizjerka w prostym fasonie (nie spięta paskiem w talii) pozwoli zakryć wystający brzuszek
  • sukienka z okrągłym brzegiem spódnicy nie skróci nóg aż tak bardzo jak ta zakończona prosto 


Poniżej przykłady jak nosić szmizjerkę. Moje serce podbiła szmizjerka z dużą kratę oraz ta w kwiatowy print. Kropki też są niczego sobie. Bardzo lubię typowo kobiece akcenty stylizacji i aż nie mogę się napatrzeć :) Ciekawa jestem Waszej opinii - co sadzicie na temat poniższych szmizjerkowych stylizacji? :)

źródło
źródło
źródło
źródło
źródło
źródło
źródło
źródło
źródło
źródło
źródło
źródło
źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz